Psühhodünaamiline teraapia
Psühhodünaamiline teraapia on rääkimise teraapiavorm, mis keskendub õppimisele, kuidas inimese alateadlikud mõtted, tunded ja mälestused on mõjutamas nende praegust käitumist. Selle sügava arusaamaga ja eneseteadlikkusega, saavad nad luua toimetulekumehhanismid ja saavutada teraapilised eesmärgid, milleks võivad olla suhete parandamine ja paremate valikute tegemine.
See teraapiavorm juurdub psühhoanalüütilisele teooriale, kuid on tihtipeale vähem intensiivne ning lühem protsess kui tavaline psühhoanalüüs. Samal ajal kui psühhoanalüüs paneb rõhku klient-terapeut suhtele, siis psühhodünaamiline teraapia vaatab ka kliendi suhteid teiste inimestega.
Millised on psühhodünaamilise teraapia tunnusjooned?
Inimesed tihtipeale käituvad või reageerivad viisidel mida nad ise päris hästi ei mõista. Psühhodünaamiline teraapia aitab inimestel jõuda arusaamiseni, kust pärinevad nende tunded ja mõtted läbi:
-Tuvastades mustreid. See teraapiavorm aitab inimestel õppida ära tundma mustreid käitumises ja suhetes. Tihtipeale kujuneb välja teatud viis reageerimiseks probleemidele, olemata teadlik nendest kalduvustest. Õppides neid ära tundma, saab see olla abiks uute lähenemiste leidmisel probleemide lahendamisel.
-Mõistes emotsioone. See on kasulik teraapiavorm avastamaks ja mõistmaks emotsioone. See uus teadmine aitab inimestel tuvastada mustreid, mis on kaasa aidanud disfunktsioonile ja siis sealt edasi töötada muutuste nimel.
-Parandades suhteid. Inimsuhted on võtmekoht ja fookus psühhodünaamilses teraapias. Töötades terapeudiga, inimesed jõuavad arusaamistele, kuidas nad reageerivad teistele.
Milleks psühhodünaamilist teraapiat kasutatakse?
Nagu paljud teraapiavormid, seda saab kasutada mitmetel erinevatel juhtudel, nagu näiteks:
- Ärevus
- Depressioon
- Söömishäired
- Inimestevahelised suhted
- Isiksusehäired
- Psühholoogiline kriis
- PTSD
- Sotsiaalne ärevus
- Sõltuvus ainete kasutamisest
See lähenemine psühhoteraapiale võib aidata sul toime tulla vaimsete või emotsionaalsete häiretega ja saavutada parem eneseteadlikkus, pakkuda sissevaadet ja emotsionaalset kasvu.