Kliendikeskne teraapia
Kliendikeskne teraapia, tuntud ka kui inimesekeskne teraapia, on mitte suunitluslik vorm teraapiast. See on vestluse stiilis teraapia, kus klient ja terapeut saavad kokku võrdsel tasemel teraapilises protsessis. Terapeut jääb hinnangutevabaks, ei paku soovitusi ega lahendusi. Tegu on teraapiavormiga, mis keskendub sellele, et inimene ise on oma elu ja kogemuste ekspert.
Carl Rogers vihjas sellele, et inimestel on eneseteostuslik kalduvus. Teisiti öeldes, tahe saavutada oma täiuslik potentsiaal ja saada oma enda parimaks versiooniks. Tema teraapiavorm oli suunatud sellele, et lubada kliendil oma potentsiaal saavutada, toetudes oma enda jõule muutuste tegemisel. On uskumus, et selline lähenemine võib viia sisekaemusteni ja püsivate muutuste ellu viimiseni klientides.
Millised on kliendikeskse teraapia tunnusjooned?
Vaimse tervise töötajad kes rakendavad seda lähenemist püüdlevad selle poole, et luua vajalikud tingimused klientidele muutuste ellu viimiseks. Vestlusteraapia hõlmab terapeutilist keskkonda, mis on hinnangutevaba ja empaatiline, mis saavutatakse läbi kolme tunnuse:
- Siirus ja ühildumine
- Tingimusteta positiivne suhtumine
- Empaatiline mõistmine
Kasutades neid kolme tehnikat, terapeut saab aidata kliendil kasvada vaimselt, saada rohkem eneseteadlikuks ja muuta oma käitumist läbi enese juhtimise. Selles keskkonnas, klient tunneb ennast turvaliselt ja mõistetult.
Siirus ja ühildumine
Kliendikeskses teraapias terapeut väjendab siirust ja ühildub oma klientidega. See tähendab, et ta käitub vastavalt oma enda mõtetele ja tunnetele, lubades endal jagada ausalt ja avatult.
See nõuab eneseteadlikkust ja realistlikku arusaama sellest, kuidas sisemised kogemused, nagu mõtted ja tunded, toimivad väliste kogemustega. Näidates eeskuju sellisel viisil, terapeut saab aidata kliendil õppida neid tähtsaid oskusi.
Olles sellises siiras ja ühendunud olekus, aitab see luua turvalist ja usaldavat suhet kahe inimese vahel. See toetab kliendi turvalisuse tunnet ja võib aidata kaasata klienti selles terapeutilises protsessis.
Tingimusteta positiivne suhtumine
Sinu terapeut näitab tingimusteta positiivset suhtumist, alati aktsepteerides sind sellisena nagu sa oled ja kuvades toetavat keskkonda, olenemata sellest, millised raskused on sinu elus või mida oled kogemas. Terapeut võib väljendada positiivseid tundeid, et pakkuda tuge, või lihtsalt aktiivselt kuulata. See võib tähendada ka lihtsalt peegeldavat silmsidet ja kehakeelt, andes märku, et terapeut on sessioonil sinuga kaasas.
Sellise keskkonna loomisel, terapeut võib aidata sul väljendada oma tõelisi tundeid, ilma hirmuta, et sind hukka mõistetakse või hüljatakse. See on tihtipeale julgustav ja toetav kogemus ja võib seada alustala positiivsete muutuste elluviimisel.
Empaatiline mõistmine
Terapeut praktiseerib ka empaatilist mõistmist sessioonide jooksul, peegeldades tundeid ja emotsioone, kuid ka mõtteid. Siinkohal on eesmärk mõista, kust klient tuleb ja säilitada teadlikkus ja tundlikkus kliendi kogemustest ja vaatenurgast.
Kõik see toimub selle nimel, et luua side terapeudi ja kliendi vahel ning kindlustada, et klient tunneb ennast mõistetuna. See võib kliendile pakkuda keskkonda, mis aitab mõista, et on vaja vaadelda oma sisemisi mõtteid, tajusid, emotsioone, et pakkuda unikaalseid sissevaateid asjaoludele, millele varem ligipääs puudus.
Millega saab kliendikeskne teraapia aidata?
Kliendikeskne teraapia võib aidata inimesi, kes kogevad:
- Ärevust
- Dementsust
- Depressiooni
- Psühhoosi
- Tujuhäireid
- PTSD järelmõjuna negatiivseid mõtteid
See teraapiavorm võib aidata enesetajuga, mis on teatud uskumuste ja ideede kogumik endast. Enesetaju mängib olulist rolli mitte ainult selles, kuidas teised sind tajuvad, vaid ka selles, kuidas sina näed maailma ja sellega suhtled. Kui enamus inimesi painutavad reaalsust vähemalt mingil määral, kui enesetaju on konfliktis reaalsusega, võib see tekitada suuri ebakõlasid.