
Hüpnoteraapia
Hüpnoteraapia on teraapiavorm, milles kasutatakse hüpnoosi. Sarnaselt teistele teraapiatele, algab see vestlusega, mille käigus selgitatakse välja pöördumise põhjus. Hüpnoterapeut uurib koos kliendiga tema muret ja aitab lõdvestuda. Selle protsessi käigus on oluline kaardistada kliendi taust, seisund ja saavutada omavaheline usaldus.
Kuidas näeb välja hüpnoteraapia seanss?
NB! Kui tuled esmakohtumisele, siis hüpnoosi ei kasutata. Lisaks, tulles individuaalteraapia seansile, ei tähenda see seda, et kindlasti hüpnoosi kasutama peaks, see on vaid võimalus.
Mina vaatlen esmakohtumist kui konsultatsiooni, kus mina õpin sind tundma ja sina saad kogemuse minuga koos töötamisel.
Kui puudub varasem kogemus hüpnoosiga, siis sisaldab see sissejuhatav osa ka lahti seletamist selle kohta, mida kliendina oodata võid. Kuna iga inimene ja olukord on erinev, siis ei saa kunagi ette öelda, millist hüpnootilist meetodit kogeda saab. Vestluse osa on sisuliselt olukorra kaardistamine ja ühtlasi ka teraapia vundament – see peab olema tugev.
Hüpnootilises seisundis on inimesel väga hea ligipääsetavus oma sügavale alateadvusele, sest ratsionaalne meel on selleks momendiks kõrvale pandud. Et saada ligi sümptomite päritolule, aitab terapeut kliendil hüpnoosis kogetud tõlgendada. Toimub koostöö, mille tulemusel on võimalik ellu viia inimese jaoks olulisi muutusi. Pikem integratsiooniprotsess toimub siiski kliendi enda vabast ajast, peale kohtumist, kus kogemuste tähtsus võib hiljem kohale jõuda.
Mis on hüpnoos?
Hüpnoos on muutunud teadvuse seisund, kus inimese aju töötab une eelsel lainesagedusel. See on kunstlikult esile kutsutud unetaoline teadvuse seisund. Hüpnoos on une ja ärkveloleku vaheline ala, mida iga inimene läbib keskmiselt 2 korda päevas. See on rahulik ja mõttevaba olek.
Hüpnootiline seisund võimaldab saada kontakti informatsiooni, mälestuste ja tunnetega, mis on aja jooksul meisse talletunud. Inimene on täielikult võimeline rääkima ja suhtlema. On levinud müüt, et pärast ei mäleta midagi, kuid see ei ole tõsi. Omad täielikku kontrolli ja mäletad kõike toimunut.
Hüpnoos on üks väga võimas töövahend, millega saab soovi korral muuta ja mõjutada meis olevaid mustreid ja mälestusi sellisel viisil, et need soodustavad paremat igapäevast toimetulekuvõimet. Ameerikas ja Suurbritannias tunnustab Arstide liit hüpnoosi kui vajalikku teraapialiiki, mis koos teiste teraapiatega (nt psühholoogi vastuvõtt) saab inimest aidata.