Kiindumusteraapia
Kiindumusteraapia avastab, kuidas inimese lapsepõlve kogemused võivad mõjutada tema võimekust tähtsust omavate suhete ja sidemete loomisel. Kuigi see on eelkõige soovituslik neile, kel on väga rasked ja negatiivsed lapsepõlve kogemused olnud, siis kasu võivad saada kõik, kel on raskusi sügavate sidemete loomisega.
Selles teraapiavormis terapeut töötab nendega, kel on vaja abi usalduse ehitamisel suhetes. Tihtipeale disreguleeritud kiindumusevormiga inimesed leiavad end rasketest lähisuhetest.
Lühidalt öeldes, see protsess üldiselt taandub sisemise lapse tööle, kus terapeut aitab kliendil ühendust saada oma sisemise lapsega, otseses mõttes. See tähendab oma haavatud või hüljatud osaga ühendust saamist ja selle osa tervendamist, talle lapsevanemaks olemist.
See on koht ja protsess, mille käigus aitab terapeut inimesel mõista, et on võimalik elada ka rahuldustpakkuvat elu, ilma teiste peale lootmata, et nad mingisugust eesmärgipärasust elule annaks. See loo rääkija sinu peas, see kes toodab hirmuäratavaid mõtteid ja hülgamishirmu, mõtteid pettumusest selle poolt, kes on armastav ja toetav, sa võtad selle kontrolli endale tagasi.
Mis on kiindumusteooria?
Paremaks arusaamiseks kiindumusteraapiast on kasulik mõista kiindumusteooriat. See põhineb laialdastel uuringutel erinevate psühholoogide ja John Bowlby poolt. See uurib, kuidas noored lapsed loovad sidemeid oma vanemate ja hooldajatega.
Bowly defineeris neli kiindumustüüpi: kindel, ärev, eemalehoidev ja organiseerimata. Ta püstitas hüpoteesi, et kiindumusstiilid tekivad noores eas ja kanduvad edasi hilisematesse suhetesse elus, kaugele täiskasvanuikka.
Ärevast tüübist on tõenäoliselt kõige rohkem juttu, just sellepärast, kuidas ta manifesteerub hilisemas eluperioodis. Selle kiindumustüübiga inimesed elavad mingil tasemel ärevusega, kuid erilist tähelepanu saavad nende hirmud üksi olemise ees, mida tihti vaadeldakse kui kaassõltuvust. Baas tasandil selle tüübi omamine ei ole midagi halba ja paljudel esineb see. Sealjuures, sellest võib olla väga palju kasu, kui olla teadlik oma kiindumusstiilist ja terapeudi toel leida spetsiifilised viisid enda jaoks, kuidas nende tugevate emotsioonide ja mustritega toime tulla.
Mida võid oodata?
Alguses, võid oodata mineviku suhete vaatlemist ja nende mõju avaldumist endale. Üldiselt selleks on siis algne hooldaja (lapsevanem, vanavanem, kasuvanem jne). Ole valmis lahti harutama, kuidas need varajased dünaamikad jätkuvalt esile tulevad.
Avastades lapsepõlve kiindumushaavu, inimesed võivad hakata läbi saama oma traumaga. Kui meil on võimekus rääkida lugu juhtunust, kus me omame kontrolli ja tunneme end turvaliselt, saame kogeda jõustatust ja vähendada sümptomeid, mis on seotud PTSD, ärevuse ja depressiooniga.
Peale küllaldast tööd oma hooldajate sidemetega, tõenäoliselt suundub fookus täiskasvanu eas lähisuhete, sõprade ja kollegide suhete peale üle. Lisaks, võib sisemise lapse tööd teha ka paari- grupi- või pereteraapia seanssidel. Misiganes lähenemise sa endale valid, tõenäoliselt sa teed harjutusi, mis aitab sul ühenduda endaga ja teistega paremini.
Millega saab kiindumusteraapia aidata?
Kui sind kõnetab:
- Raskused tähenduslike suhete loomisel
- Keeruline olla emotsionaalselt haavatav
- Tihti lahkud suhetest enneaegselt hirmu tõttu
- Kardad, et sind hüljatakse suhetes
- Hirm, et sinu partner ei armasta sind, olenemata nende sõnadest ja tegudest
- Oled niiöelda sarikohtaja, sest kardad olla üksinda
- Tõmbud suhtes eemale, eriti kui see muutub tõsisemaks
- Sul on madal enesehinnang
Kiindumusteraapia aitab sul toime tulla alateadlike mustritega, mis on jäänud lapsepõlvest ja mõjutavad ikka veel sinu tänaseid suhteid. Mõjutatud võivad olla igasugused tähendust omavad suhted, alates partneritest kuni kolleegideni. Selle teraapia peamine kasutegur on aidata inimesel saavutada turvatunne. See aitab luua emotsionaalset tasakaalu ja rõõmu sotsialiseerumisest, samal ajal tõstes enesekindlust ja enesehinnangut.